2010. november 30., kedd
Einstein relativitáselmélete
2010. november 29., hétfő
A fonográf
Működési elve egyszerűen megfogalmazva: a hang által rezgésbe jött membránra erősített tű egy óraszerkezet által forgatott viasztekercsre véste fel a hangrezgéseket. Lejátszáskor a (tompa) gyémánttű végigfut a viaszba rögzített barázdákon, mely rezgésbe hozza a membránt és a tölcsérben lévő levegőt. Így a rögzített hang hallhatóvá válik.
2010. november 28., vasárnap
A léghajó
Nevezik kormányozható léghajónak is, megkülönböztetve a nem kormányozható léggömbtől. Szükség volt olyan légi járműre, amely nem csak a szelek kénye kedvére halad a levegőben. A jobb légellenállás miatt a szivar alakú ballonokat kezdték alkalmazni - ettől kezdve már a léggömb helyett a léghajó elnevezést használták. A léghajóban a kis sűrűséget valamilyen töltőgáz biztosítja. Ez kezdetben a hidrogén volt, de mivel a hidrogén robbanásveszélyes, áttértek a nála kétszer nagyobb sűrűségű hélium töltőgázra. A hélium kémiai semlegessége, és kis sűrűsége miatt jobban megfelel a léghajók számára. Szerkezetileg háromféle típusa terjedt el: merev falú, félmerev, nem merev. Legkedvezőbb légellenállása a merev falú léghajónak van. A léghajó előrehaladását általában motor által hajtott légcsavar biztosítja. A magassági kormányzást részben a kormányberendezés, illetve elmozdítható súlyok biztosítják. A nagy szerkezeti méretek miatt gyors közlekedésre nem alkalmas. (Bár csúcssebessége megközelítette a 120 km/h-t.) Hátránya, hogy a le- és felszálláshoz többnyire különleges kikötésre van szükség. Az időjárás viszontagságait is nehezen bírja. Előnye viszont, hogy a levegőben maradáshoz csak minimális energiát igényel, csendes, motorja kevésbé környezetszennyező, mint egy repülőgépé, és nagy vagy kényes rakomány szállítására is alkalmas.
Telek kilátással
Míg vannak, akik nagyképernyős LCD televízióra, vagy új autóra áhítoznak, mivel ajándékozhatja meg magát az, akinek már-már mindene megvan? Egy telekkel? Nade hol legyen, mi a legmenőbb hely - azért ne ott legyen már, ahol bárkinek lehet. Talán a Holdon? Ma már semmi sem lehetetlen, sőt, már egy ideje nem az. Az ember azt hinné, hogy vicc az egész. Hogyan is lehetne áruba bocsátani a csillagokat, az emberiség közös "tulajdonát"? Pedig lehet, mégpedig törvényes keretek között. Mégis hogyan lehetséges ez? Úgy, hogy az 1967-es Nemzetközi Űregyezmény csak a különböző országoknak tiltotta meg, hogy bármiféle jogot formáljanak a Holdra, ám magánembereknek nem. Ráadásul az amerikai törvénykezés alapján, aki egy telekkönyvbe beíratja magát egy gazdátlan földterület tulajdonosaként, és nyolc éven át senki sem emel ez ellen kifogást, az a föld tényleges tulajdonosa lesz. Felfigyelt erre Dennis Hope Nevadában élő cipőárus, aki még 1980-ban bejegyeztette magát Hold tulajdonosként - jobb híján - a San Francisco-i telekkönyvbe. Ezt követően arra is volt gondja, hogy cselekedetéről informálja az Egyesült Államok és a Szovjetunió kormányait, majd az ENSZ-et is. És mivel sehonnan sem érkezett elutasítás, fellebbezés vagy tiltakozás, a Hold kizárólagos tulajdonosává váló úriember az internet segítségével elkezdte árusítani a Holdat, mára már világméretű, ügynöki hálózattal működő, Hold Nagykövetség (Lunar Embassy) keretein belül. Egy holdnyi Hold ára 7800 Ft, amiért minden telektulajdonos kap a tulajdonáról egy tanúsítványt, megkapja a Hold alkotmányát, és egy térképet, amelyen be van jelölve, hol is van a telke.
A cég Magyarországon is megjelent, és ma már akinek úgy tetszik, nevet adhat egy csillagnak. Cserébe kap egy tanúsítványt a választott csillag koordinátáival, merített papíron, olasz képkeretben, díszszalaggal átkötve, az ISR (International Star Registry - Nemzetközi Csillagregisztráció) arany pecsétjével ellátva.
Azt gondolnánk, hogy ennyi idő után mára már a Naprendszer szinte minden csillaga, illetve a Holdon minden "talpalatnyi hely" elkelt. De nem! Ékes bizonyíték erre, hogy a napokban Angeles Duran spanyol hölgy lett a boldog tulajdonosa a Földtől 149 millió kilométer átlagos távolságra lévő G2 színképosztályba tartozó csillagnak - a Napnak.
2010. november 25., csütörtök
Hall of Fame
Kísérletezésekbe kezdett, és arra a megállapításra jutott, hogy 75% nitroglicerin, 0,5% szóda és 24,5% kovaföld keveréke kellően stabil, hogy az előállítás közbeni spontán robbanásokat elkerülje.
A dinamitot széleskörűen alkalmazták az ipari robbantásokra, de katonai célokra csak elenyésző mértékben. Találmányát kifejezetten békés célokra akarta felhasználni, amely nélkül a bányák korszerű munkája, a vasút- és alagútépítés szinte elképzelhetetlen. Tudását a bakui olajmezők feltárása során hasznosította, ezzel tett szert óriási vagyonára.
(Érdekesség, hogy a robbanóanyagok gyártásához megfelelő melegre volt szükség - így voltak, akik a tüzet őrizték, egyrészt, hogy ne aludjon ki, másrészt, hogy ne terjedjen el. Ezeket az embereket Nobel egy egylábú székre kötöztette. Tehát nem bóbiskolhattak el, mert amint elaludtak, eldőltek a székkel, felébredtek, és őrizhették tovább a tüzet. Így kerülte el Nobel a baleseteket.) Nobel 1896. december 10.-i halálakor kilencven gyárral és 350 szabadalommal rendelkezett, vagyona – akkori értéken – meghaladta a kilencmillió dollárt. Nobel 1895. november 27-én kelt végrendeletében rendelkezett úgy, hogy vagyonának kamataiból évről évre részesedjenek a fizika, kémia, fiziológia és orvostudomány, továbbá az irodalom legjobbjai és az a személy, aki a békéért tett erőfeszítéseivel a díjat – és a vele járó, jelenleg körülbelül egymillió svéd koronát (körülbelül 30 millió forintot, illetve 115 ezer eurót) kiérdemli. 1968-ban a tudományos munkásság nobeli elismerése kiegészül a Közgazdasági Alfred Nobel-emlékdíjjal. Ezt a Svéd Bank (Sveriges Riksbanks) kezdeményezte a pénzintézet fennállásának 300. évében, s a díjat hivatalosan Alfred Nobel-Emlékdíjnak nevezik, tehát nem közgazdasági Nobel-díjnak. A Nobel-díjról, feltételeiről valamint a magyar Nobel-díjasokról itt olvashatsz.
2010. november 22., hétfő
Albrecht Dürer - Melankólia
A Melankólia metszet az egyik legismertebb alkotása, és nemcsak művészettörténetileg érdekes, hanem matematikailag is. Az 1514-ben készült Melankólia című rézmetszetén az embert fölfelé emelő szárnyakkal ábrázolja, kezében körzővel, a tudomány eszközével. Körülette lévő szerszámok az ember alkotó tevékenységére utalnak.
2010. november 20., szombat
A π eredete
Bizonyára nagyon meglepődött az első ember, aki méregetés közben észrevette, hogy bármekkora kört is mérjünk le, a kerület mindig kb. háromszorosa az átmérőnek. (Ennél meglepőbb már csak az lehetne, ha ez az arány pontosan 3 volna.) A π egy természeti állandó, amely a bennünket körülvevő világ egyik fontos jellemzője. Feltenni a kérdést, hogy miért annyi a π amennyi, fel lehet ugyan, de a válaszra valószínűleg hiába várnánk.
De mennyi is a π? A fennmaradt bizonyítékok szerint négyezer évvel ezelőtt az egyiptomiak a π = 4(8/9)2 = 3,1605, ugyanekkor a babiloniak a π = 3+1/8 = 3,125 értéket használták. Arkhimédész (i.e.287? – 212) kifejlesztett egy módszert a π tetszőleges pontosságú kiszámítására, amely esetében a pontosság a befektetett számítási munkával arányos. (Talán ennek köszönhető, hogy a π betű - a görög kerület szó első betűje - lett ennek a nevezetes számnak a jele.) Az arab kultúra egyik híres matematikusa, Al-Kashi 1430 körül már megadta a π-t 17 jegy pontossággal. Arkhimédész módszerével 1596-ban Ludolph van Ceulen kiszámította a π értékét 20 számjegynyi, majd később 36 számjegynyi pontossággal. Ezért régebben a π-t elterjedten Ludolph-féle számnak nevezték.
Kiszámítható-e a π teljes pontossággal? 1882-ben Lindemann kimutatta, hogy a π transzcendens (megismerhetetlen) szám, végtelen tizedes tört és semmilyen matematikai módszerrel nem állítható elő. A Sharp EL-531H típusú tudományos zsebszámológép például a π = 3,141 592 653 6 értékkel, a Windows 98 ME számológépe a π = 3,141 592 653 589 793 238 462 643 383 279 502 884 197 169 399 3 értékkel számol. Az utóbbi már bőven elegendőnek látszik bármilyen számításhoz.
Miért is kellene ennél pontosabban kiszámítani a π-t? Talán szakmai önérzetből? Kíhívást jelenthet a legpontosabb π meghatározás érdeme, vagy egy még pontosabb számításra képes számítógép program megírása?
2010. november 17., szerda
GeoGebra a gyakorlatban
GeoGebra
Hall of Fame
November 20 - ezen a napon ünnepelné születésnapját Edwin Powell Hubble (Marshfield, Missouri, 1889. november 20. – San Marino, Kalifornia, 1953. szeptember 28.) amerikai csillagász, aki felfedezte, hogy a galaxisok nem a Tejútrendszer részei, valamint felfedezte a kozmikus vöröseltolódást. Az elsők között érvelt amellett, hogy a távoli galaxisok vöröseltolódását a világegyetem tágulása okozza. A modern idők egyik vezető csillagásza volt, és ő rakta le a fizikai kozmológia alapjait. Róla nevezték el a Hubble űrtávcsövet.
A Hubble űrtávcső (Hubble Space Telescope rövidítve: HST) csillagászati műhold, az amerikai Nagy Obszervatóriumok sorozat első tagja, amely közeli infravörös, látható fény és ultraibolya tartományban végez észleléseket. Fő alkatrésze egy 2,4 méter átmérőjű Ritchey–Chrétien-távcső, mely négy, a távcső élettartama alatt többször cserélt műszerbe továbbítja az összegyűjtött fényt. Az egyik legnépszerűbb és legismertebb űreszköz, angol nyelvterületen gyakran csak a „Nép távcsövének” (The People's Telescope) nevezik. Tervezett utódja a James Webb űrtávcső, bár az csak az infravörös tartományban fog dolgozni, látható fényben nem. A programot a NASA vezeti az ESA részvételével.
A grafén kutatói kapták a fizikai Nobel-díjat
Andre Geim és Konstantin Novoselov a Manchesteri Egyetem tudósainak ítélték oda megosztva az idei fizikai Nobel-díjat - jelentették be október 5.-én a Svéd Királyi Tudományos Akadémián Stockholmban. A tudósok a kétdimenziós grafénra, vagyis az egyetlen atom vastagságú grafitrétegre vonatkozó előremutató kísérleteiért érdemelték ki az elismerést.
"Egy autót is elbírna egy kávéscsészén a világ legerősebb anyaga" - Az amerikai Columbia Egyetemen megmérték a grafén szilárdságát, vagyis azt az erőt keresték meg, amelynél a grafén eltörik. A grafén átlyukasztásához gyémántvégű, éles próbatestet használtak. Hétköznapi hasonlattal élve ez a mérés ahhoz hasonlít, mintha egy kávésbögrét műanyag fóliával vonnánk be, majd egy ceruzával próbálnánk meg azt kilyukasztani. James Hone professzor, a kísérletek egyik vezetője elmondta: ha a kávésbögrét fólia helyett grafénnal fednénk be, akkor még egy a ceruza végére állított autó súlyát is elbírná a grafénborítás.
A grafén kivételes erőssége jó hír a félvezetőipar számára. A mai anyagoknál az egyik legnagyobb gondot a tranzisztorokat a gyártási folyamatok során érő feszültségek sora, majd a működés során fellépő, váltakozó hőhatások jelentik. Graféneszközöknél ezek a gondok nem, vagy jóval kisebb mértékben jelentkeznek. Ha a hőterhelés nem okoz gondot, akkor gyorsabban, nagyobb frekvencián lehet működtetni az eszközt. A gigahertz-tartományban működő mai tranzisztoroknál ezerszer nagyobb frekvencián, a terahertz tartományban működhetnek az új eszközök. Az ultragyors tranzisztorok a távközlésben és a képalkotó eljárásokban kaphatnak szerepet.
További információkat itt olvashatsz a grafénról.
2010. november 15., hétfő
Nálad van a Bölcsek Köve?
Az IQ (intelligence quotient, azaz intelligenciahányados) egy viszonyító szám, amelynek segítségével kimutatható, hogy a vizsgált személy pillanatnyi értelmi képessége (értsd: intelligenciája) és az azonos életkorú, átlagos értelmi képességekkel rendelkező személy szellemi teljesítménye között milyen mértékű pozitív vagy negatív eltérés tapasztalható.
Miután végigfuttatad a tesztet itt ellenőrizheted, "mennyire jó" az intelligenciahányadosod:
ELÉRT EREDMÉNY ÉRTÉKELÉS
50 ALATT KÖZÉPSÚLYOS ÉRTELMI FOGYATÉKOS
50-70 GYENGEELMÉJŰ
70-90 ÁTLAG ALATTI , GYENGE
90-100 ÁTLAGOS
100-110 ÁTLAG FELETTI , JÓ
110-120 JÓVAL ÁTLAG FELETTI
120-130 NAGYON INTELLIGENS
130-140 KÜLÖNLEGESEN INTELLIGENS
140 FELETT ZSENI
Az elért eredmények tájékoztató jellegűek, esetenként eltérhetnek a valóságtól!
Ha készen állsz egy megmérettetésre, ajánlom a következő teszteket:
IQTEST.DK IQ TESZT - Az IQ teszt angol nyelvű, de mivel kép és ábra alapú felismerést igényel,nem okoz gondot, ha nem értjük a nyelvet.
Pontosság : Kiváló
MENSA IQ TESZT - Pontos mensa iq teszt!
Végezetül itt egy cikk a komolyabban érdeklődők számára.
„Vajon nehéz lesz a matekérettségi?”
Minden évben többször elhangzik ez a kérdés, és a diákok reménykednek a megnyugtató, ámde biztosan nem megalapozott válaszban – „Dehogy! Most könnyebb lesz mint tavaly, majd jövőre lesz megint nehezebb!” Most is, mint mindig, a válasz várat magára május 3-ig. Ellenben mellőzve a személyes véleményemet, szeretném felhívni a figyelmet pár el nem hanyagolható észrevételre.
- tekintsük meg, és hasonlítsuk össze a 2009. októberi és a 2010. októberi érettségi feladatsorokat – pusztán a feladatok szövegezése, nem pedig nehézségi szintje miatt!
- ugyan nem érettségi, de hasonló volumenű a középiskolák felvételi eljárása során írt dolgozat, melyekkel kapcsolatban az érdeklődő figyelmébe ajánlom az alábbi két oldalt:
http://nol.hu/belfold/brutalis_feladatok__rosszul_sikerult_felvetelik
http://www.budapestedu.hu/print/felsomenu/hirek/levelvaltas_felveteli_kapcsan.html
Mindenképp gondolkodásra ad okot mind a levelezés oka, tartalma, valamint a két érettségi feladatsor összehasonlításának eredménye.
2010. november 13., szombat
Első bejegyzés
Üdvözlöm a Kedves Olvasót blogomban, mely a matematika/fizika érdeklődésű emberek (vagy csak pusztán kényszerből tanuló diák) számára tartalmaz információkat. Jó olvasást, és adott esetben tanulást kívánok minden erre tévedt látogatónak!